top of page

AYŞİM İNCESULU

Çocuk Gelişimi ve Eğitimi Uzmanı

Psikolojik Danışman Rehber

1959 yılında Ankara’da  doğdu   

İlk orta ve liseyi  TED Ankara Koleji’ınde okudu 1976 yılında mezun oldu ,

1980 yılında Hacettepe Üniversitesi’nde Çocuk Gelişimi ve Eğitimi alanında Lisansını tamamladı.,

1983 yılında ise Boğaziçi Üniversitesi  Eğitim Fakültesinde Psikolojik Danışma ve Rehberlik üzerine  Yüksek lisans yaptı.

 

Çeşitli kurumlarda uzman olarak görev yaptıktan sonra 1983 yılında  Okul Öncesi Eğitimi vermek üzere  Milli Eğitim Bakanlığına bağlı Özel Ayışığı Anaokulu’nu kurdu ve 2013 yılında devredene kadar Müdürlüğünü yaptı.

2000 yılında ise  çocuklar , gençler ve yetişkinler için Ayışığı kurumu içinde,  bireysel gelişim, eğitim ve psikolojik danışma merkezini  hayata geçirdi. 

2008-2012 yılları arasında  Anadolu yakasında Çekmeköyde ikinci subesini açtı

 

Türkiye Özel Okullar Birliği Derneği Üyesi olan Ayışığı Anaokulu’nun kurucusu sıfatı ile 3  dönem Yönetim Kurulu üyeliği yaptı.  Türkiye Özel Okullar Birliği Dernegi Okul Öncesi Komisyonu başkanlığı görevini üstlendi. Görevi süresince birçok uluslararası Eğitim Sempozyumlarının düzenleyen kurulda aktif görev aldı, uzman olarak panellere katıldı ve yönetti.

 

Çeşitli kurum ve kuruluşların daveti üzerine, yetişkinler  ve anne babalar  için seminer verdi, danışma ve rehberlik çalışmalarını yürüttü.

 

30. Eğitim yılını tamamlayan Ayişiği Anaokulunu, isim hakkını kendinde kalması koşuluyla, ekibiyle birlikte 2013 Temmuz ayı itibarı ile; “Helen Doron Türkiye” grubuna Masterfranchise Anaokulu olarak devretti ve 30 Mayıs  2014 tarihine kadar  Anaokulunun müdürlüğünü  tüm grubun Akademik Direktörlüğünü  üstlendi.

 

2014 Ağustos  ayında;  çocuk oyun,gelişim ve danışmanlık  merkezi olarak yapılandırdığı  ve kadın girişimciler için franchise verilmek üzere düzenlenen ve bir yıl model uyulaması gerçekleştirilen “ Play library-Oyun Kütüphanesi” yaklaşımını hayata geçirdi.

2015 yılında   Nuhun  Gemisi Aile Danışma Merkezinin kuruluşunda yer aldı. Halen Müdürlüğünü yürütüyor ve Gelişim Uzmanı ve Psikolojik Danışman Rehber olarak  terapi seanslarını yürütüyor.  Anne babalara yönelik seminerler düzenliyor.

 

Uzman olarak  özel sektörde eğitim kurumlarının açılması, kadrosunun oluşturulması ve eğitim programlarının  geliştirmesi ile ilgili çalışmaları yürütüyor ve danışmanlık yapıyor.

 

Çeşitli kurum ve kuruluşların çalışanlarına yönelik;  çalışma hayatı ve  anne baba çocuk  üçgeninde   iletişim - problem çözme yöntemleri, Bireysel gelişim taramaları, aile çocuk okul ile ilgili akademik başarı ve durum değerlendirmeleri yapıyor. Aile ve eğitici eğitimi ile ilgili çeşitli seminer ve workshoplar düzenliyor.

 

 2017 yılı bahar döneminden itibaren Üsküdar Üniversitesi Sağlık bilimleri Fakültesi, Bilgi üniversitesi ve kent üniversitesi Çocuk Gelişimi bölümünde Öğretim görevlisi olarak ders veriyor.

 

Evli ve 2 çocuk annesi olan Ayşim İncesulu’nun çeşitli dergilerde makaleleri, Okul Öncesi Eğitimi alanında program ve uygulama kitapları, Çeşitli sempozyum ve kongrelerde  sunduğu bildirileri, MEB ve çeşitli kurumlardan aldığı teşekkür ve takdir belgeleri var.

 

9 senedir Yoga yapıyor ve Çocuk Yogası üzerine öğretmenlik sertifikası var

Tenis, kayak, resim ve heykel çalışmaları hobileri arasında.

4. Levent ve Zekeriyaköy Tenis klübü, BÜMED ve TED Mezunlar Derneği Üyesi.

bottom of page